Křesťanství, filosofie, hermetismus a další duchovní texty.Evangelia, rozpravy, pověsti. Egypt. Náboženství, historie, spiritualita.

Paracelsus a jeho výklad universa

Dvě knihy od Th.B. Paracelsa - O elementárních bytostech a kniha Azoth. Velmi složitým alchymistickým jazykem tento podivínký mystik z 16. století vysvětluje vše od počátku světa až po pohádkové bytosti.
Teofrastus Paracelsus: Elementární bytosti (Liber de Nymphis, sylphis, pygmaeis et salamandris et de caeteris spiritibus). Překlad: Jaromír Šprenger. Rok vydání: 2001, 1. vydání originálu: 1590. Nakladatelství: Dobra.

Paracelsův výklad obsahuje popis vodních bytostí, bytostí ohnivých i vzdušných a také pojednání o obrech, meluzínách a jiných stvořeních.
 


Paracelsus Theophrastus Bombastus: Azoth, o stromu neboli linii života od Theoprasta Bombasta von Hohenheim [přeložil Jaromír Šprenger]. Praha: Půdorys, 2007.

Paracelsus v tomto kabalisticko-mystickém spisu, svým sobě vlastním pozoruhodným slohem, popisuje pokušení a pád našich prarodičů Adama a Evy (zrození mikrokosmu z makrokosmu). V knize se dozvíme o vlivu hada Nachaše na kořen Stromu života a o způsobu jak linie tohoto Stromu objevit v člověku a třech přírodních říších.

Obsah: Azoth
 O stromu (lignum) a linii života skrze Ternarium
 Nauka o praktickém použití linie života
 Manna, andělský chléb
 Kapitola o lidském chlebu, kterým bylo utvořeno tělo člověka v ráji

Theophrastus-Paracelsus.jpg
24.03.2017 10:55:49
thovtovamoudrost

"Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale neměl přitom lásku, jsem jako zvučící kov a řinčící plech.
Kdybych měl dar promlouvat z vnuknutí, rozuměl všem tajemstvím, ovládal všechno, co se může vědět, a víru měl v nejvyšší míře, takže bych hory přenášel, ale neměl lásku, nejsem nic.
A kdybych rozdal v almužnách všechno, co mám a (pro druhého) do ohně skočil, ale neměl přitom lásku, nic mi to neprospěje."
(Sv. Pavel, Kor. 13.)

Moudrost překonávající propasti času
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one